העיר העתיקה – יצירת אמנות

למעבר למפה התיירותית

בין הסמטאות הציוריות בעיר העתיקה של נצרת, בהליכה מתופפת על גבי המדרכה העתיקה, התערבבו צבעי הדלתות העזים, עם חנויות היצירה, התפירה והעיצוב, הכלים המאוירים התיישבו היטב באקלקטיות מפתיעה על גרמי המדרגות, המחולקים בצורה גיאומטרית כקולאז׳ מפתיע אל הטקסטורות הטבועות על גבי שערי הברזל הגבוהים וצרובי השמש. ריח הקפה הטחון המהביל, לצד עסיסיות וטריות הפירות, הזיתים הבוהקים ועושר התבלינים המגוונים בכל צבעי האדמה החזקים, נותנים הרגשה של גילוי חדש וייחודי.

בתי הקפה האותנטים והחדשניים, דלת ירוקה מעוטרת זהב לצד רעננות דלת טורקיזית מושכת אותנו להמשיך לצעוד פנימה ולגלות עוד ועוד מהמקום המופלא הזה.
בתי אירוח, מלונות וגסט האוסים ממוקמים בין לבין החנויות, אדריכלות במיטבה, היסטוריה וארכיאולוגיה קדומה והרבה מן הקדושה גורמים להרגשה של הליכה בתוך יצירת אמנות, ציור לו עבר, הווה ועתיד איתנים, יחד כולם בסינרגיה מופלאה מחזקים את התחושות של חדש, מפתיע, חו״ל ממש מעבר לפינה.

נצרת העתיקה פותחת שעריה בצורה מחודשת ומעודכנת, קולינריה במיטבה עם מקומות הלינה החדשים המבוססים בתוך מבנים אדריכליים עתיקים, התקרות הגבוהות, הויטראז׳ים בחלונות, הקשתות המיוחדות והריצוף הקדום, אתרי התיירות ההיסטוריים והדתיים, עיצוב ויצירה מופיעים בכל פינה, כל אלו מבטיחים סיור מופלא בין קודש לחול, בין חדש לישן, בין עיצוב לאמנות, בין היסטוריה לארכיאולוגיה, בין קולינריה מסורתית לאוכל חדשני.
פיוז׳ן אמיתי, יצירת אמנות במיטבה.

הדרך אל נצרת העתיקה, עמוסה וספוגה בכל טוב של ירוק על כל גווניו, מרבדי שדות בגווני האדמה הצומחת. נצרת העתיקה שוכנת בסמוך לנוף הגליל, מגדל העמק ועפולה. כבישים מרכזיים מובילים אליה, כביש 6, כביש 1 בחיבור לכביש 65 וכביש 60. תצפית מצויינת אל עבר המיקום מעורר ההשראה כבר בדרך על הר הקפיצה המשקיף על כל עמק יזרעאל, נצרת ועפולה. המקום אשר נחשב לקדוש עבור הנוצרים, שכן בו אירע הנס לישו, שברח מרודפיו, וקפץ אל התהום ונעלם.
בכניסה אל נצרת העתיקה, נמצא כיכר המעיין, שהוא הסמל המרכזי של נצרת העתיקה, בה הנוצרים נוהגים להאמין, ששם התבשרה מרים ע״י המלאך גבריאל על הריונה הצפוי, המעיין נחשב קדוש גם למוסלמים, ולמימיו יוחסו סגולות ריפוי.
מכיכר המעיין אל כנסיית הבשורה היוונית אורתודוקסית, מעמיקים אל לב ליבה הפועם של נצרת העתיקה, דרך מבנה המוסקוביה העתיק, ומבני מגורים המזכירים סמטאות של כפרים איטלקיים משולבי אופי, היסטוריה, צמחיה מושלמת וצבעוניות מהפנטת מן הטבע, הזמן והאנשים הייחודים החיים בנצרת העתיקה שלובי ידיים מבפנים ומחבקי אורחיהם מבחוץ.

כל החושים עובדים במקביל, העיניים המופתעות מהעושר הויזואלי, אל הריחות הנישאים באוויר של קולינריה במיטבה, אל חוש השמיעה הנע בין הערבית, עברית ואנגלית השזורים יחד בכל מקום ופינה. בסמטת בעלי המלאכה, נמצא אומנויות נשכחות לצד בתי מלאכה מקוריים וחדשניים, בעבר השוק היה מחולק על פי סוגי סחורות: שוק הכלות, שוק הירקות, שוק הפחחים ושוק הנגרים.

השוק מסתיים בכנסיית הבשורה המפוארת, עם ניגון הפעמונים שבראשה, הכנסייה מיוסדת על מערת ביתה של מרים, כנסייה המשלבת רצפת פסיפס מהתקופה הביזאנטית, יצירות אמנות רבות, דלתות כבדות וסימני זיהוי נוצריים. המפגש בין הסמטאות, האנשים, התלבושות, בתי האירוח הידועים עם הקולינריה הותיקה והידועה
כמו: קפה פאהום, קפה אבו סאלם, אבו אשרף, כנאפה אום עלי, דיוואן אלסריאיא של אבו אשרף, מסעדת תשרין, אבו ג׳אבר, מסעדת דיאנא, שיפודי אלזעים, מאפיית אלמאשוודי, מסעדת אלבאבור המיתולוגית ועוד, לצד מטחנת הגליל של משפחת וגנר הטמפלרית, ומראה בית הספר לאופנה אטלייר של סאהר עוקל
במקביל למבנים ההיסטוריים כמו: המסגד הלבן השוכן בלב השוק, בית המרחץ העתיק שהתגלה כממצא אריכאולוגי, כנסיית בית הכנסת, מנזר האחיות, המערות התת קרקעיות ועוד נותנים תחושה עוטפת של עולם קדום שבחלקו נשאר על טילו ובחלקו התפתח עם הזמן, כמו הליכה בין דפי ההיסטוריה, או לחילופין על גבי כתמי הצבע השזורים ומשיכות המכחול בקנבס הענק שנקרא נצרת העתיקה.

תכנית אסטרטגית 922 לפיתוח התשתיות והתיירות