נצרת בחג המולד – בואו לגלות ארץ חדשה

צילום: עמותת אלמאוכב לאירועי חג המולד בנצרת

בחג המולד בנצרת, העיר העתיקה נראית כאילו יצאה ממחבואה הביישני ופצחה במחול. צבעוניות חדשה מאירה את קירות האבן, את החלונות המאורכים ותריסי העץ, הקשתות הציוריות, סמטאות השוק העתיקות. העיר כולה מתקשטת במיטב מחלצותיה, זורחת באלפי אורות צבעוניים וסמלי חג המולד, בהם כובעי סנטה קלאוס אדומים, כוכבים נוצצים ופתיתי שלג לבנים. המראה אירופאי לכל דבר, רק פחות קר והרבה יותר קרוב.

מתי זה קורה?

במהלך כל חודש דצמבר נערכים שלל אירועים לכבוד חג המולד. החג מציין את יום הולדתו של ישוע, שגדל בעיר עד גיל 30, אבל נולד בבית לחם, ב-25.12, לפני יותר מ-2,000 שנה.

תכל’ס, מה קורה בנצרת בחג המולד?

עם השנים, לבש החג בנצרת אופי של ‘סיבה למסיבה’, בבתי הקפה ובמסעדות מציעים ארוחות כריסמס מיוחדות, חלונות הראווה מתחרים זה בזה במקוריות צבעונית, מופעי חג נערכים מעל בימות רחוב ובאולמות, ואירועים פתוחים לקהל הרחב מתקיימים לכל אורכו של דצמבר החגיגי.

אלמאוכב – תהלוכת השלום בנצרת, מתקיימת בכל שנה ב-24 לדצמבר, לאורך רחוב פאולוס השישי.

התהלוכה המרשימה מציינת את יציאתם של מריה ויוסף מנצרת לבית לחם על גבי חמור. מסופר כי מריה ההרה ויוסף, אשר חיו בנצרת, יצאו את העיר על פי דרישת השלטון הרומאי לכיוון בית לחם, כדי להתפקד במפקד אוכלוסין. כשהגיעו למחוז חפצם, נולד ישוע.

עמותת אלמאוכב, המאחדת נציגים מכל הזרמים בנצרות למען קיום אירועי החג בעיר, הוסיפה נדבך של בשורה נוספת לתהלוכה – בשורת השלום.

בתהלוכה צבעונית וסוחפת, צועדים יחד נוצרים, מוסלמים, דרוזים, צ’רקסים, יהודים, נציגי תנועות נוער מכל הזרמים וילדים עם מוגבלויות. כל קבוצה מציגה עגלה מעוצבת ברוב דמיון, עם אלמנטים המסמלים את החג (דובי קוטב, כדורי שלג ענקיים, סנטה קלאוס, עצי אשוח, וכמובן – חמור). בין לבין צועדות תזמורות. המסר ברור – יחד צועדים את הדרך לדו-קיום, אחווה וכבוד הדדי.

שוק הלילה של חג המולד

נדמה כי שוק הלילה במרכז סנט אנטון, הועתק מארץ אירופאית כלשהי והודבק כאן, בישראל. דוכני אוכל וממתקים, צעצועים ומוצרי חג המוצעים למכירה בשפע של צבעי אדום ולבן, שרשראות נוצצות זהב, כוכבים וכדורי אור מקשטים את שמי הערב ומוסיפים נופח ציורי לחגיגה. חברי עמותת אלמאוכב, המקיימים את השוק מדי שנה, מזמינים אתכם לחוות את שוק המולד הזורח באור יקרות במשך 8 לילות בנצרת.

שוק חג המולד בחניון אלמוטראן – חוויית חג מולד בעיניים נצרתיות

השוק מתקיים מדי שנה, במשך 4 ימים, בחניון אלמוטראן, באמצעות הקהילה היוונית אורתודוקסית. בשוק מוצעות למכירה עבודות יד מקוריות של אמנים נצרתיים, עמדות יצירה לקישוטי עץ חג המולד, דוכני אוכל ושתייה, פינות איפור, בימת מופעים ופינות צילום מעוצבות ברוב דמיון. אם תחפשו טוב, תמצאו גם את ביתו של סנטה קלאוס.

צילום: הקהילה היוונית אורתודוקסית נצרת

שני עצי חג מולד מסורתיים

בחצר כנסיית הבשורה היוונית אורתודוקסית, הנמצאת בסמוך לכיכר מרים, מוצב עץ חג המולד, הנחשב לגבוה ביותר במזרח התיכון. העץ המפורסם מככב בשני אירועים חגיגיים – יום הקישוטים, וערב הארת העץ.


צילום: הקהילה היוונית אורתודוקסית נצרת

יום הקישוטים:

יום הקישוטים נערך בכל שנה במהלך חודש דצמבר, בהשתתפות הילדים. הקהילה היוונית אורתודוקסית פותחת שעריה ומזמינה את הקהל לחזות בהרכבתו של עץ החג הגבוה ביותר במזרח התיכון. והפתעה קטנה לילדים – בעוד העץ מותקן ומתקשט, הילדים מוזמנים לפעילות יצירתית של הכנת קישוטים לחג. את הקישוט תוכלו לקחת הבייתה כמזכרת מיום מיוחד.

אירוע הארת העץ בחצר כנסיית באר מרים:

שבוע לאחר שהושלמה המלאכה, ניצב עץ חג המולד הנצרתי במלוא הדרו וקישוטיו המרהיבים, ומצפה לרגע המרגש, בו יוארו אורותיו והוא יזהר למרחקים.

האירוע נחגג ברוב פאר – הופעה, ספירה משותפת לאחור, וכשהעץ מאיר באור יקרות, מאירים גם השמיים בזיקוקים מעוררי התפעלות.

אירוע הארת עץ חג המולד, מרכז סנט אנטון

בכיכר בנדיקטוס, מול מלון הגליל, מקשטים חברי עמותת אלמאוכב עץ טבעי, בגובה 22 מטרים, לכבוד החג. כבר בתחילת חודש דצמבר, מתקיים אירוע רב רושם של הארת עץ חג המולד והקהל מוזמן לבוא ולהתרגש יחד.

צילום: עמותת אלמאוכב לאירועי חג המולד בנצרת

זיקוקים בליל סילבסטר- מופע אורות וקולות המולד

בליל הסילבסטר, הנחגג בכל שנה ב-31 לדצמבר ומציין את המעבר לשנה החדשה, כל העיר רוקדת. תוכלו להנות ממופע אורות וזיקוקים מרשים, המתקיים על חזית כנסיית דון בוסקו, הידועה גם בשם הכנסייה הסלזיאנית.

עיר הבשורה שולחת בשורת חג שמח לכלל מבקריה, בואו לחגוג איתנו בחורף החם של חג המולד.

צילום: עמותת אלמאוכב לאירועי חג המולד בנצרת
 
עיר הבשורה שולחת בשורת חג שמח לכלל מבקריה,
בואו לחגוג איתנו בחורף החם של חג המולד.